Ból stawu łokciowego dokucza niestety wielu osobom. Budowa tego stawu jest złożona, a choć aktywność fizyczna jest ogólnie niezwykle zdrowa i potrzebna, w pewnych sytuacjach może prowadzić do powstania urazów i uszkodzeń. Tak właśnie bywa w tym przypadku – staw łokciowy jest niezwykle stabilny, ale też często ulega urazom. Jakie mogą być przyczyny schorzenia i co robić, by ból ustąpił?
Ból stawu łokciowego – opis i przyczyny
Staw łokciowy pracuje niemal nieustannie, dlatego łatwo o jego przeciążenia – zwłaszcza gdy ktoś uprawia sport. Na ból narzekają często gracze w tenisa i golfa, dlatego w przypadku bólu tego obszaru mówi się o łokciu tenisisty czy golfisty. Łokieć tenisisty to potoczne określenie schorzenia, spowodowanego przeciążeniem przyczepu mięśni prostowników nadgarstka. Z kolei łokieć golfisty to schorzenie spowodowane stanem zapalnym mięśni zginacza nadgarstka. Schorzenia te – choć wiązane ze sportem – są coraz częstsze u pracowników biurowych, a nawet u stomatologów. Ból może też wynikać z innych przyczyn – na przykład zapalenia stawu łokciowego, na skutek choroby reumatycznej.
Ból stawu łokciowego – rehabilitacja
Rozwój schorzenia stawu łokciowego wpływa nie tylko na nasilenie bólu, ale również ograniczenie ruchomości łokcia, a więc i ręki. Konieczna jest więc profesjonalna rehabilitacja – powinno ją poprzedzić wykonanie badania USG, RTG lub rezonansu magnetycznego, w celu ustalenia dokładnej przyczyny dolegliwości. Możliwe jest zastosowanie różnych terapii – między innymi fali uderzeniowej, laseroterapii czy ultradźwięków. Celem jest przywrócenie sprawności stawu, a także zlikwidowanie bólu. Pomoże w tym nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale i terapia manualna. Chodzi tu o różne rodzaje masażu leczniczego, który ma na celu przywrócić właściwe ułożenie struktur, jeśli się przemieściły, a przede wszystkim odblokować napięty mięsień, a następnie staw. Poprzez ugniatanie, rozcieranie, rozciąganie można uzyskać naprawdę znakomite rezultaty. Centrum Rehabilitacji pomaga w powrocie do pełnej sprawności.